img

M. Tunç SOYER

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı
ÖZGEÇMİŞ

1959 Ankara doğumlu Tunç Soyer, çocukluğundan beri İzmir’de yaşamaktadır.
Bornova Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlamıştır. Bu süre zarfında Türk Haber Ajansı’nda muhabir olarak çalışmış ve göçmen kamplarında kadınların yaşadığı trajediyi konu alan bir çalışmayı Türkçeye çevirmiştir.
Soyer, İsviçre Webster Koleji’nden "Uluslararası İlişkiler" ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nden "Avrupa Birliği" üzerine yüksek lisans derecesine sahiptir. 1991 yılında Seferihisar’da halen faaliyette olan bir tatil köyünü kurmuştur. İyi derecede İngilizce ve Fransızca konuşan biri olarak, dokuz yıl turizm sektöründe aktif yöneticilik yapmıştır.
2003 yılında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina’nın Avrupa Birliği’nin elde edilebilir mali kaynakları konusunda danışmanlığını yapmış ve bu süreçte İzmir’in ekonomik ve sosyal hayatına ilişkin deneyimlerini güçlendirmiştir. 2004-2006 yılları arasında İzmir Ticaret Odası Dış İlişkiler Müdürü olarak görev yapmış, 2006 yılında EXPO İzmir Genel Sekreteri olarak atanmıştır.
2009 yılında Seferihisar Belediye Başkanı seçilmiş ve bu görevi iki dönem sürdürmüştür. Uluslararası yerel ölçekli kalkınma modeli Cittaslow’u (Yavaş Şehir) önce Seferihisar’a uygulamış, ardından Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne tanıtmıştır.
Mart 2019’da yapılan yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir.
Evli ve iki kız çocuğu babasıdır.
 
Başkan Soyer’in Uluslararası Rolleri
• 150 bin yerel yönetimi temsil eden Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinde Yönetim Kurulu üyesidir.
• Dünya çapında 1750 üyesi olan Sürdürülebilir Kentler Ağı’nın (ICLEI) Küresel Yönetim Kurulu üyesidir.
• 30 ülkede 272 şehir üyesi olan Uluslararası Cittaslow Ağı Başkan Yardımcısıdır.
• Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Örgütü (UCLG) Yönetim Kurulu ve Dünya Konseyi üyesidir.
• Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) Başkanıdır.
• Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikası (SODEMSEN) Başkanıdır.
• Türkiye Ege Belediyeler Birliği Başkanıdır.
• Mediterranean Network of Cities (MedCities) Yönetim Kurulu üyesidir.
• Avrupa-Akdeniz Bölgesel ve Yerel Meclisi ARLEM’de Medcities örgütünü temsil eden üyedir.
• Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Örgütü (UCLG) Herkes için Fırsatlar, Kültür ve Şehir Diplomasisi Konseyi üyesidir.
• UCLG’nin Yerel Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Komitesi üyesidir.
• 2020’de U20 Kapsayıcı ve Müreffeh Toplumlar çalışma grubu başkanlığını yürütmüştür.
 
Uluslararası Platformda İzmir:
• Bu yıl UCLG Dünya Kültür Zirvesi’ne ev sahipliği yapmaya hak kazanmıştır.
• Kısa süre önce U20’ye daimî üye olarak davet edilmiştir.
• Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Yeşil Şehirler Ağı’nın Türkiye’den tek üyesidir.
• “İzmir Avrupa Yeşil Başkenti” olmak için resmi başvuruda bulunmuştur.
 

[Kapat]
  • İzmir İş Günleri - 2023


Rodrigo E. ARCOS

Şili Üniveristesi Tarih ve Coğrafya bölümünden 1985 yılında mezun oldu, ve sonrasında 1988 yılında yine aynı Üniversitede Uluslararası Çalışmalar alanında master yaptı; 1989-1990 Japon Hükümet Bursu ile Tsukuba Üniversitesi’nde  Güneydoğu Asya’da Ekonomi ve Sİyasi İlişkiler Yüksek Lisansı’nı tammaladı; Pasifik Üniversitesi Uluslararası İşletme program diploması; 2008-2009 Georgetown Üniveristesi Tarih, Dış Politika ve Uluslarası İlişkiler  çalışmaları; Şili Katolik Üniversitesi Üst Düzey Diplomatları için Kamu Üst Yönetimi programını tamamladı.

Şili Avustralya Büyükelçiliği’nde 3. Katip (1995-1999); Şili Japonya Büyükelçiliği’nde 2. Katip (2001-2004); Şili ABD Büyükelçili’nde 1.Katip ve Siyasi İşlerden sorumlu müsteşar (2007-2012); Şangay Baş Konsolosu , Çin Halk Cumhuriyeti, 2014-2015; Şili Brezilya Büyükelçilği Maslahatgüzarlığı  (2016-2019) görevlerinde bulunmuştur.

Şili Dışişleri Bakanlığı'nda Asya Pasifik Bölümü'nde Japonya ve Pasifik İşleri Masa Görevlisi olarak görev yaptı; Dışişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı Diplomatik Asistanı; Dışişleri Bakan Ofisi Diplomatik Asistanı; Dışişleri Bakanlığı İdari İşler Genel Müdürü Personel Şefi (2005-2007); Kuzey Amerika, Orta Amerika ve Karayip İşleri Direktör Yardımcısı (2012-2014); Güney Amerika İşlerinden Sorumlu Müdür Yardımcısı ve Müdür Vekili (2019-2020 ).

 Kendisi İngilizce (Akıcı), Japonca  (JLPT, Level 2); Mandarin Çincesi (HKS Level 2); Portekizce (Konuşma) bilmektedir.

Margarita Suárez hanım ile evli olup , Constanza; María Consuelo ve Santiago isimlerinde 3 çocukları vardır..