img

M. Tunç SOYER

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı
ÖZGEÇMİŞ

1959 Ankara doğumlu Tunç Soyer, çocukluğundan beri İzmir’de yaşamaktadır.
Bornova Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlamıştır. Bu süre zarfında Türk Haber Ajansı’nda muhabir olarak çalışmış ve göçmen kamplarında kadınların yaşadığı trajediyi konu alan bir çalışmayı Türkçeye çevirmiştir.
Soyer, İsviçre Webster Koleji’nden "Uluslararası İlişkiler" ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nden "Avrupa Birliği" üzerine yüksek lisans derecesine sahiptir. 1991 yılında Seferihisar’da halen faaliyette olan bir tatil köyünü kurmuştur. İyi derecede İngilizce ve Fransızca konuşan biri olarak, dokuz yıl turizm sektöründe aktif yöneticilik yapmıştır.
2003 yılında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina’nın Avrupa Birliği’nin elde edilebilir mali kaynakları konusunda danışmanlığını yapmış ve bu süreçte İzmir’in ekonomik ve sosyal hayatına ilişkin deneyimlerini güçlendirmiştir. 2004-2006 yılları arasında İzmir Ticaret Odası Dış İlişkiler Müdürü olarak görev yapmış, 2006 yılında EXPO İzmir Genel Sekreteri olarak atanmıştır.
2009 yılında Seferihisar Belediye Başkanı seçilmiş ve bu görevi iki dönem sürdürmüştür. Uluslararası yerel ölçekli kalkınma modeli Cittaslow’u (Yavaş Şehir) önce Seferihisar’a uygulamış, ardından Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne tanıtmıştır.
Mart 2019’da yapılan yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir.
Evli ve iki kız çocuğu babasıdır.
 
Başkan Soyer’in Uluslararası Rolleri
• 150 bin yerel yönetimi temsil eden Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinde Yönetim Kurulu üyesidir.
• Dünya çapında 1750 üyesi olan Sürdürülebilir Kentler Ağı’nın (ICLEI) Küresel Yönetim Kurulu üyesidir.
• 30 ülkede 272 şehir üyesi olan Uluslararası Cittaslow Ağı Başkan Yardımcısıdır.
• Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Örgütü (UCLG) Yönetim Kurulu ve Dünya Konseyi üyesidir.
• Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) Başkanıdır.
• Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikası (SODEMSEN) Başkanıdır.
• Türkiye Ege Belediyeler Birliği Başkanıdır.
• Mediterranean Network of Cities (MedCities) Yönetim Kurulu üyesidir.
• Avrupa-Akdeniz Bölgesel ve Yerel Meclisi ARLEM’de Medcities örgütünü temsil eden üyedir.
• Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Örgütü (UCLG) Herkes için Fırsatlar, Kültür ve Şehir Diplomasisi Konseyi üyesidir.
• UCLG’nin Yerel Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Komitesi üyesidir.
• 2020’de U20 Kapsayıcı ve Müreffeh Toplumlar çalışma grubu başkanlığını yürütmüştür.
 
Uluslararası Platformda İzmir:
• Bu yıl UCLG Dünya Kültür Zirvesi’ne ev sahipliği yapmaya hak kazanmıştır.
• Kısa süre önce U20’ye daimî üye olarak davet edilmiştir.
• Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Yeşil Şehirler Ağı’nın Türkiye’den tek üyesidir.
• “İzmir Avrupa Yeşil Başkenti” olmak için resmi başvuruda bulunmuştur.
 

[Kapat]
  • İzmir İş Günleri - 2023


Prof. Dr. Okan TUNA

Dokuz Eylül Üniversitesi, Denizcilik Fakültesi, Lojistik Yönetimi Bölüm Başkanı

Prof. Dr. Okan Tuna lisans eğitimini Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümünde tamamladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünün “Uluslararası İşletmecilik” Ana Bilim Dalından yüksek lisans, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü “Pazarlama” Anabilim Dalından doktora derecelerini aldı.

Doktora sonrası, İngiltere’de bulunan University of Plymouth’da “lojistik yönetimi” üzerine araştırmalarda bulundu, 2004 yılında “Pazarlama” Anabilim Dalında Doçent, 2009 yılında Profesör unvanlarını kullanma hakkını elde etti.

Lojistik ve tedarik zinciri konusunda oyun temelli uygulamaların gerçekleştirildiği “Lojistik Laboratuvarını” 2009 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesinde, 2012 yılında da Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu bünyesinde hayata geçirdi.

İn-Vivo uygulamalar olarak kabul edilen ve gerçek hayatı kontrollü laboratuvar ortamına taşıyan Lojistik Laboratuvarı uygulamalarını ABD, İngiltere, Almanya, Avusturya, Güney Kore gibi ülkelerde hem öğrencilere hem de akademisyenlere tanıttı. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Tedarik Zinciri Test ve Ar-Ge Laboratuvarı fikrinin geliştirilmesine ve uygulamaya geçirilmesi çalışmalarında yer aldı.

Prof. Tuna’nın Pazarlama, Lojistik, Eğitim ve Tedarik Zinciri konularında hem ulusal hem de uluslararası çok sayıda yayını bulunmaktadır.

Prof.Tuna aynı zamanda DEPARK Teknoloji Geliştirme Bölgesinde faaliyet gösteren ShipsGo/ CNTR Bilişim AŞ'nin kurucu ortaklarındandır.