img

DR. MEHMET MUŞ

T.C. TİCARET BAKANI
ÖZGEÇMİŞ

Dr. Mehmet Muş was born in Sürmene/Trabzon on May 1, 1982.

İlk ve Ortaöğrenimini İstanbul’da tamamladı.

Lisans öğrenimini Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Fakültesi İşletme Bölümü’nde tamamladıktan sonra Yüksek Lisans Eğitimi için yurt dışına çıktı. Washington State University School of Economic Sciences’de Ekonomi alanında yüksek lisans yaptı.

Doktora Öğrenimini Marmara Üniversitesi İktisat Tarihi Anabilim Dalında tamamlayan Mehmet Muş, özel sektörde Bütçe Planlama Uzmanı olarak çalıştı.

AK Parti İstanbul Gençlik Kolları teşkilatında aktif görevler üstlendi ve çalışmalar yürüttü. Sırasıyla; AK Parti İstanbul Gençlik Kolları İl Yönetim Kurulu Üyeliği, Ekonomi İşleri Başkanlığı ve Teşkilat Başkanlığı görevlerini icra etti.

2011 yılında 24. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili olarak TBMM’ye girdi. 25, 26. ve 27. Dönemlerde de İstanbul Milletvekilliği görevini sürdürdü. TBMM’de Dışişleri Komisyonu, Plan Bütçe Komisyonu ve AB Uyum Komisyonu üyelikleri yaptı. NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu Üyeliği’nin yanı sıra AK Parti Genel Merkezi’nde Halkla İlişkiler Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendi.

2014 yılında MYK üyeliğine seçilerek AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı ve Ekonomi İşleri Başkanlığı görevinde bulundu.

AK Parti’nin 2. Olağanüstü Kongresinde tekrar MKYK üyeliğine seçildi.

27 Mayıs 2016 tarihinde AK Parti Grup Başkanvekilliği görevine seçildi. 31 Mart 2021 tarihine kadar bu görevi sürdürdü.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın tensipleriyle 21 Nisan 2021 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı olarak atandı.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Muş, evli ve 2 çocuk babasıdır.

[Kapat]

img

YAVUZ SELİM KÖŞGER

İZMİR VALİSİ
ÖZGEÇMİŞ

03.01.1964 tarihinde Konya’da doğdu. 1986 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. 1987–1990 yılları arasında Dernek Denetçiliği yaptı. 1990 yılında Kırşehir Kaymakam Adayı olarak mesleğe başladı. Yapraklı ve Beydağ Kaymakam vekillikleri ardından İngiltere – Oxford’ta yurtdışı stajını yaptı. Doğankent, Kemaliye ve Şarkikaraağaç’ta Kaymakamlık, Artvin’de Vali Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği Genel Müdürlüğü görevinden sonra Fransa-Paris’te 5 ay süreyle dil eğitimi ve Fransız İdari Sistemi üzerine incelemeler yaptı. 2004 yılında Daire Başkanı olarak atandığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünde 2006’da Genel Müdür Yardımcısı, 28.05.2010 tarihinde ise Genel Müdür olmuştur.

03/05/2013 tarihinden itibaren Sinop Valiliği görevini, 16.02.2015 tarihinden itibaren Bingöl Valiliği görevini ve 13.06.2017 tarihinden itibaren Aydın Valiliği görevini yürütmüştür. Bakanlar Kurulunun 09.06.2020 tarih ve 2020/274 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle İzmir Valisi olarak atanan Yavuz Selim KÖŞGER, evli ve 4 çocuk babasıdır.

[Kapat]

img

M. TUNÇ SOYER

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI
ÖZGEÇMİŞ

1959 Ankara doğumlu Tunç Soyer, çocukluğundan beri İzmir’de yaşamaktadır.

Bornova Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlamıştır. Bu süre zarfında Türk Haber Ajansı’nda muhabir olarak çalışmış ve göçmen kamplarında kadınların yaşadığı trajediyi konu alan bir çalışmayı Türkçeye çevirmiştir.

Soyer, İsviçre Webster Koleji’nden "Uluslararası İlişkiler" ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nden "Avrupa Birliği" üzerine yüksek lisans derecesine sahiptir. 1991 yılında Seferihisar’da halen faaliyette olan bir tatil köyünü kurmuştur. İyi derecede İngilizce ve Fransızca konuşan biri olarak, dokuz yıl turizm sektöründe aktif yöneticilik yapmıştır.

2003 yılında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina’nın Avrupa Birliği’nin elde edilebilir mali kaynakları konusunda danışmanlığını yapmış ve bu süreçte İzmir’in ekonomik ve sosyal hayatına ilişkin deneyimlerini güçlendirmiştir. 2004-2006 yılları arasında İzmir Ticaret Odası Dış İlişkiler Müdürü olarak görev yapmış, 2006 yılında EXPO İzmir Genel Sekreteri olarak atanmıştır.

2009 yılında Seferihisar Belediye Başkanı seçilmiş ve bu görevi iki dönem sürdürmüştür. Uluslararası yerel ölçekli kalkınma modeli Cittaslow’u (Yavaş Şehir) önce Seferihisar’a uygulamış, ardından Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne tanıtmıştır.

Mart 2019’da yapılan yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir.

Evli ve iki kız çocuğu babasıdır.

Başkan Soyer’in Uluslararası Rolleri

• 150 bin yerel yönetimi temsil eden Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinde Yönetim Kurulu üyesidir.

• Dünya çapında 1750 üyesi olan Sürdürülebilir Kentler Ağı’nın (ICLEI) Küresel Yönetim Kurulu üyesidir.

• 30 ülkede 272 şehir üyesi olan Uluslararası Cittaslow Ağı Başkan Yardımcısıdır.

• Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Örgütü (UCLG) Yönetim Kurulu ve Dünya Konseyi üyesidir.

• Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) Başkanıdır.

• Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikası (SODEMSEN) Başkanıdır.

• Türkiye Ege Belediyeler Birliği Başkanıdır.

• Mediterranean Network of Cities (MedCities) Yönetim Kurulu üyesidir.

• Avrupa-Akdeniz Bölgesel ve Yerel Meclisi ARLEM’de Medcities örgütünü temsil eden üyedir.

• Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Örgütü (UCLG) Herkes için Fırsatlar, Kültür ve Şehir Diplomasisi Konseyi üyesidir.

• UCLG’nin Yerel Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Komitesi üyesidir.

• 2020’de U20 Kapsayıcı ve Müreffeh Toplumlar çalışma grubu başkanlığını yürütmüştür.

Uluslararası Platformda İzmir:

• Bu yıl UCLG Dünya Kültür Zirvesi’ne ev sahipliği yapmaya hak kazanmıştır.

• Kısa süre önce U20’ye daimî üye olarak davet edilmiştir.

• Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Yeşil Şehirler Ağı’nın Türkiye’den tek üyesidir.

• “İzmir Avrupa Yeşil Başkenti” olmak için resmi başvuruda bulunmuştur.

[Kapat]

img

MAHMUT ÖZGENER

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı
ÖZGEÇMİŞ

1963 yılında İzmir’de doğdu. Gazi İlkokulu, İzmir Saint Joseph Ortaokulu ve İzmir Atatürk Lisesi’ni bitirdikten sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Pazarlama Bölümü’nden mezun oldu.

1987’den bu yana ‘Öz-Ege’ firmasıyla tütün sektöründe çalışmaya başladı. Halen ‘Vosmer Otomotiv’ şirketiyle otomotiv ve ‘Artı Üç Yapı Sanayi’ firmasıyla da inşaat sektörlerinde de çalışmalarını sürdürmekte.

1999’da Ege Tütün İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi ve 2018 yılına kadar bu görevini devam ettirdi.

2001-2003 ve 2006-2008 arasında Ege İhracatçılar Birliği (EİB) Başkanlar Kurulu Başkan Vekilliği görevinde bulundu.

2006-2008 döneminde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili seçildi.

1980’li yılların başında Altay Spor Kulübü altyapısında yönetici olarak spor yaşamına başladı. 1994 yılında Altay’a ‘Başkan’ olarak 3 dönem daha bu görevini yürüttü.

2004-2006 yılları arasında Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Federasyon Başkanı Hasan Doğan’ın kalp krizi sonucu hayatını kaybetmesinin ardından vekâleten ‘Başkan’ seçildi. Ağustos ayında gerçekleştirilen seçimleri kazanarak, Futbol Federasyonu Başkanlık görevini 2011 yılına kadar sürdürdü.

2011-2012 döneminde İzmir’in EXPO 2020 adaylığı sürecinde EXPO Yürütme Kurulu Başkanı olarak görev aldı.

2018 yılında İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı seçildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 2018 yılı Mayıs ayında düzenlediği Olağan Genel Kurulu’nda Yönetim Kurulu Üyesi seçilen Özgener, halen tüm bu görevlerini sürdürmektedir.

İngilizce ve Fransızca bilen Mahmut Özgener, evli ve 2 çocuk babasıdır.

  •  
  •  
  •  

[Kapat]

img

ENDER YORGANCILAR

AEGEAN REGION CHAMBER OF INDUSTRY PRESIDENT OF THE EXECUTIVE BOARD
RESUME

1957 İzmir doğumlu Ender YORGANCILAR, Dokuz Eylül Üniversitesi Pazarlama Bölümü mezunu olup iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Modern teknolojiyle donatılmış dev tesislerinde üretilen beş bine yakın ürünle 40 ülkeye ihracat yapan, Türkiye’nin ilk ve en büyük el aletleri üreticisi, yarım asrı deviren İZELTAŞ Firması’nın Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Filipinler Genel Konsolosudur.

1994 yılından bu yana Meclis Üyesi olduğu Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda 6 yıl Yönetim Kurulu Üyeliği, 2005-2008 döneminde Meclis Başkanlığı yapmış olup 2009 yılından bu yana ise Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir.

EBSO tarihinde uzunca süre sonra, 2013-2018 ve 2018-2022 dönemleri seçimlerine üst üste, rakibi olmadan tek liste girerek güven tazeleyen ve sanayicilerin desteğini alan YORGANCILAR 2009 (Mayıs) – 2013 (Temmuz) Döneminde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptığı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde, 69. Genel Kurul sonrası 2013-2018 Döneminde Başkan Yardımcısı olarak görev yapmış ve EBSO tarihinde art arda iki dönem TOBB Yönetim Kurulu’na seçilen ilk Başkan olmuştur.

2018-2022 Döneminde TOBB Başkanlık Başdanışmanı ve TOBB Genel İdare Kurulu Üyeliğinin yanısıra, Birliğin çeşitli iştiraklerinin Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten YORGANCILAR, Türkiye-Almanya Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi (JETCO) Ticaret Çalışma Grubu Eş Başkanıdır.

Pek çok STK, kurum, kuruluş ve üniversitelerde, Yönetim, Danışma ve / veya Mütevelli Heyet Üyeliği yapan, ülkesine olan vefa borcunu en iyi hizmet ederek ödeyeceğine inanan ve yerelde de birçok kurum ve kuruluşta Yönetim Kurulu Üyeliği yapan YORGANCILAR, sanayicinin konularının çözüme ulaşmasındaki başarılı çalışmaları ve hizmetleri nedeniyle de pek çok ödüle layık görülmüştür.

Evli, bir çocuk ve bir torun sahibidir.

  •  
  •  
  •  

[Kapat]

img

IŞINSU KESTELLİ

İZMİR TİCARET BORSASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI
ÖZGEÇMİŞ

1962 yılında Konya’da doğan Işınsu Kestelli, 1981 yılında İzmir Amerikan Kız Lisesi’nden ve 1986 yılında 9 Eylül Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümünden mezun olmuştur.

Evli ve bir oğlu olan Işınsu Kestelli, uluslararası bitkisel yağ sektöründe faaliyet gösteren Agrilink Tarım Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şirketinin kurucu ortağıdır. Kasım 1992’de İzmir Ticaret Borsası Nebati Yağlar Meslek Komitesi üyesi olan Işınsu Kestelli, 1995 yılında Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmiş olup, 2003 – 2009 yılları arasında İzmir Ticaret Borsası’nda Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

2009 Şubat ayında İzmir Ticaret Borsası’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçilen Kestelli, en son 2018 yılı Nisan ayı içerisinde gerçekleştirilen seçimlerde aldığı güvenoyuyla bu görevini sürdürmektedir.

Üyeliği ve Temsilciliği Bulunan Kurumlar

• İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı

• İzmir Ticaret Borsası Laboratuvar, AR-GE ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. (İZLADAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı

• Borsa İstanbul A.Ş. Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

• İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Yönetim Kurulu Üyesi

• İzQ Girişimcilik İnovasyon Danışmanlık A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi

• İzmir Fuarcılık A.Ş. (İZFAŞ) Yönetim Kurulu Üyesi

• İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Yönetim Kurulu Üyesi

• Anadolu Otizm Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi

• Turuncu Dernek Yönetim Kurulu Başkanı

• TOBB Genel İdare Kurulu Üyesi

• TOBB Ticaret Borsaları Konseyi Üyesi

• İzmir Ticaret Borsası Onur Üyesi

• Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) Mütevelli Heyeti Üyesi

• İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu Üyesi

• Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) Danışma Kurulu Üyesi

• Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Üyesi

• Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Üyesi

• İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi

• İzmir Spor Klüpleri Birliği Vakfı (İZVAK) Mütevelli Heyet Üyesi

[Kapat]

img

JAK ESKİNAZİ

EGE İHRACATÇI BİRLİKLERİ KOORDİNATÖR BAŞKANI
ÖZGEÇMİŞ

1954 yılında İzmir’de dünyaya Jak Eskinazi, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği mezunudur. Pergamon Status Dış Ticaret A.Ş., Roteks Tekstil İhracat A.Ş. ve Spot Tekstil San. Tic. A.Ş. firmalarının Yönetim Kurulu Başkanı olarak iş hayatını sürdürmektedir.

Eskinazi, halen İsrail’in İzmir Fahri Konsolosluğu, İzmir Ticaret Odası Meclis Üyeliği, İZFAŞ Yönetim Kurulu Üyeliği, EGEV Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini de sürdürmektedir.

Jak Eskinazi evli, 1 çocuk, 2 torun sahibidir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

[Kapat]

img

YUSUF ÖZTÜRK

İMEAK DENİZ TİCARET ODASI İZMİR ŞUBESİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI
ÖZGEÇMİŞ

01.11.1968 yılı Yozgat doğumlu olan Yusuf Öztürk, ilk, orta ve liseyi çeşitli illerde okudu. Üniversite eğitimini ise Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Bölümü’nden mezun olarak tamamladı. Eğitimini tamamlamasının ardından Martı Link Konteyner Hizmetleri Şirketi’nde stajyer olarak göreve başlayan Öztürk, daha sonra şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı’na yükseldi.

2001 yılından itibaren İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi’nde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Öztürk, 2005-2009 yılları arasında İzmir’i temsilen İMEAK Deniz Ticaret Odası’nda Meclis Üyesi olarak görev yaptı. Öztürk, Mayıs 2013 ve Nisan 2018 tarihlerinde yapılan organ seçimlerde İMEAK DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilmiştir.

Bu görevlerin yanında;

• DenizTemiz Derneği/TURMEPA İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı,

• Ege Genç İşadamları Derneği Onur ve Danışma Kurulu Üyesi,

• Dokuz Eylül Üniversitesi Vakfı Başkan Yardımcısı,

• İMEAK Deniz Ticaret Odası Deniz Turizm Çalışma Grubu üyesidir.

• Türkiye Yelken Federasyonu Geçmiş Dönem Yönetim Kurulu'nda görev aldı.

 İngilizce bilen Öztürk, evlidir.

[Kapat]


MAHMUT ÖZGENER

img

MAHMUT ÖZGENER

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı
ÖZGEÇMİŞ

1963 yılında İzmir’de doğdu. Gazi İlkokulu, İzmir Saint Joseph Ortaokulu ve İzmir Atatürk Lisesi’ni bitirdikten sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Pazarlama Bölümü’nden mezun oldu.

1987’den bu yana ‘Öz-Ege’ firmasıyla tütün sektöründe çalışmaya başladı. Halen ‘Vosmer Otomotiv’ şirketiyle otomotiv ve ‘Artı Üç Yapı Sanayi’ firmasıyla da inşaat sektörlerinde de çalışmalarını sürdürmekte.

1999’da Ege Tütün İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi ve 2018 yılına kadar bu görevini devam ettirdi.

2001-2003 ve 2006-2008 arasında Ege İhracatçılar Birliği (EİB) Başkanlar Kurulu Başkan Vekilliği görevinde bulundu.

2006-2008 döneminde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili seçildi.

1980’li yılların başında Altay Spor Kulübü altyapısında yönetici olarak spor yaşamına başladı. 1994 yılında Altay’a ‘Başkan’ olarak 3 dönem daha bu görevini yürüttü.

2004-2006 yılları arasında Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Federasyon Başkanı Hasan Doğan’ın kalp krizi sonucu hayatını kaybetmesinin ardından vekâleten ‘Başkan’ seçildi. Ağustos ayında gerçekleştirilen seçimleri kazanarak, Futbol Federasyonu Başkanlık görevini 2011 yılına kadar sürdürdü.

2011-2012 döneminde İzmir’in EXPO 2020 adaylığı sürecinde EXPO Yürütme Kurulu Başkanı olarak görev aldı.

2018 yılında İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı seçildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 2018 yılı Mayıs ayında düzenlediği Olağan Genel Kurulu’nda Yönetim Kurulu Üyesi seçilen Özgener, halen tüm bu görevlerini sürdürmektedir.

İngilizce ve Fransızca bilen Mahmut Özgener, evli ve 2 çocuk babasıdır.

  •  
  •  
  •