img

M. Tunç SOYER

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı
ÖZGEÇMİŞ

1959 Ankara doğumlu Tunç Soyer, çocukluğundan beri İzmir’de yaşamaktadır.
Bornova Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlamıştır. Bu süre zarfında Türk Haber Ajansı’nda muhabir olarak çalışmış ve göçmen kamplarında kadınların yaşadığı trajediyi konu alan bir çalışmayı Türkçeye çevirmiştir.
Soyer, İsviçre Webster Koleji’nden "Uluslararası İlişkiler" ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nden "Avrupa Birliği" üzerine yüksek lisans derecesine sahiptir. 1991 yılında Seferihisar’da halen faaliyette olan bir tatil köyünü kurmuştur. İyi derecede İngilizce ve Fransızca konuşan biri olarak, dokuz yıl turizm sektöründe aktif yöneticilik yapmıştır.
2003 yılında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina’nın Avrupa Birliği’nin elde edilebilir mali kaynakları konusunda danışmanlığını yapmış ve bu süreçte İzmir’in ekonomik ve sosyal hayatına ilişkin deneyimlerini güçlendirmiştir. 2004-2006 yılları arasında İzmir Ticaret Odası Dış İlişkiler Müdürü olarak görev yapmış, 2006 yılında EXPO İzmir Genel Sekreteri olarak atanmıştır.
2009 yılında Seferihisar Belediye Başkanı seçilmiş ve bu görevi iki dönem sürdürmüştür. Uluslararası yerel ölçekli kalkınma modeli Cittaslow’u (Yavaş Şehir) önce Seferihisar’a uygulamış, ardından Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne tanıtmıştır.
Mart 2019’da yapılan yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir.
Evli ve iki kız çocuğu babasıdır.
 
Başkan Soyer’in Uluslararası Rolleri
• 150 bin yerel yönetimi temsil eden Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinde Yönetim Kurulu üyesidir.
• Dünya çapında 1750 üyesi olan Sürdürülebilir Kentler Ağı’nın (ICLEI) Küresel Yönetim Kurulu üyesidir.
• 30 ülkede 272 şehir üyesi olan Uluslararası Cittaslow Ağı Başkan Yardımcısıdır.
• Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Örgütü (UCLG) Yönetim Kurulu ve Dünya Konseyi üyesidir.
• Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) Başkanıdır.
• Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikası (SODEMSEN) Başkanıdır.
• Türkiye Ege Belediyeler Birliği Başkanıdır.
• Mediterranean Network of Cities (MedCities) Yönetim Kurulu üyesidir.
• Avrupa-Akdeniz Bölgesel ve Yerel Meclisi ARLEM’de Medcities örgütünü temsil eden üyedir.
• Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Örgütü (UCLG) Herkes için Fırsatlar, Kültür ve Şehir Diplomasisi Konseyi üyesidir.
• UCLG’nin Yerel Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Komitesi üyesidir.
• 2020’de U20 Kapsayıcı ve Müreffeh Toplumlar çalışma grubu başkanlığını yürütmüştür.
 
Uluslararası Platformda İzmir:
• Bu yıl UCLG Dünya Kültür Zirvesi’ne ev sahipliği yapmaya hak kazanmıştır.
• Kısa süre önce U20’ye daimî üye olarak davet edilmiştir.
• Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Yeşil Şehirler Ağı’nın Türkiye’den tek üyesidir.
• “İzmir Avrupa Yeşil Başkenti” olmak için resmi başvuruda bulunmuştur.
 

[Kapat]
  • İzmir İş Günleri - 2023


Dr. Thani bin Ahmed AL ZEYOUDI

Ekselansları Dr. Thani bin Ahmed Al Zeyoudi, Temmuz 2020'den beri BAE Dış Ticaret Devlet Bakanı'dır. Birincil sorumluluğu, petrol dışı dış ticaretin gelişimini, küresel ticaret ortaklıklarının genişlemesini ve BAE ihracatının artmasını gözetmektir.

Ekselansları şu anda ülkenin, BAE'nin ihracatı 2030 yılına kadar en az yüzde 50 artırma çabalarının önemli bir parçası olan, dünyanın dört bir yanındaki stratejik müttefiklerle Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşmaları (CEPA) sağlama çabalarına başkanlık etmektedir. Bu CEPA'ların ilki ve BAE tarafından imzalanan ilk ikili anlaşma, Mayıs 2022'de, uzun süredir devam eden ticaret ve yatırım ortağı Hindistan ile imzalanmıştır.

Ekselansları ayrıca BAE'nin yatırım ortamını iyileştirme ve hem bölgesel hem de küresel düzeyde iş ve yatırımlar için ana hedef olarak konumunu güçlendirme çabalarına öncülük etmektedir. Bu, en iyi küresel yeteneklerin BAE'nin uzun vadeli ekonomik hedeflerine katkıda bulunma yollarına, teşviklerine ve fırsatlarına sahip olmasını sağladığı Yetenek Çekme ve Elde Tutmadan Sorumlu Bakan olarak portföyünü içerir.

Dr. Thani, Sanayi Geliştirme Konseyi Başkan Yardımcısı ve Konseyin İcra Komitesi Başkanı ve ayrıca Etihad Kredi Sigortası Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapmaktadır. Ekselansları ayrıca Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'nin karar alma organı olan 28. Taraflar Konferansı'nın (COP28) Yüksek Komitesi'nin bir üyesidir.

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı olarak atanmadan önce, Ekselansları İklim Değişikliği ve Çevre Bakanı olarak görev yapmış ve çölleşmeyle mücadele ve biyolojik çeşitliliğin korunmasına ek olarak ülkenin iklim eylemi, tarımsal kalkınma, hayvancılık ve balıkçılık konusundaki stratejilerinin uygulanmasını denetlemiştir. Doğal sistemlerin sürdürülebilirliğini, gıda çeşitliliğini ve yeşil ekonomiye geçişi geliştirme çabalarına öncülük etmiştir.

Ekselansları, BAE'nin iklim değişikliğinin etkisini azaltma ve buna uyum sağlama ve hem bölgesel hem de uluslararası düzeyde sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için bir dizi etkili politika ve girişim geliştirerek ve uygulayarak ülkenin doğal ekosistemini koruma çabalarına öncülük etmiştir.  Bu, devlet ve özel sektör kuruluşlarıyla ortaklıklar kurarak ve güçlendirerek, ülkede gıda güvenliği ve biyogüvenliği sağlayarak ve ulusal tarımsal üretim kalitesini artırarak sağlanmıştır.

Dr. Thani ayrıca Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı'nda Enerji ve İklim Değişikliği Departmanı Direktörü olarak görev yapmış ve BAE'nin Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) Daimi Temsilcisi olarak olağanüstü Büyükelçi olarak atanmıştır. Bakan Al Zeyoudi, kariyerine Abu Dabi Deniz İşletme Şirketi'nde (ADMA-OPCO) petrol mühendisi olarak başlamış ve ardından yenilenebilir ve temiz enerji teknolojileri ve çözümlerinin geliştirilmesi üzerinde çalıştığı Abu Dabi Gelecek Enerji Şirketi'ne (Masdar) geçmiştir. Ayrıca BAE'nin 2009 yılında Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı'nın (IRENA) Abu Dabi'deki genel merkezine ev sahipliği yapma kampanyasının başarısında önemli bir rol oynamıştır.

2020 yılında Ekselansları Davos Dünya Ekonomik Forumu tarafından çevre ve iklim alanındaki üstün uluslararası çabalarından dolayı Genç Küresel Liderlik Konseyi'ne üye olmak üzere seçilmiştir. 2015 yılında Dr. Al Zeyoudi, yenilenebilir enerji alanındaki öncü çabalarından dolayı Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi'nden ilk Mükemmellik ödülünü almıştır.

Ekselansları Dr. Thani Bin Ahmed Al Zeyoudi, Tulsa Üniversitesi'nden Petrol Mühendisliği alanında lisans derecesine, New York Teknoloji Enstitüsü'nden MBA derecesine, Dubai'deki British Üniversitesi'nden Proje Yönetimi alanında MBA derecesine ve Fransa'daki Skema İşletme Okulu’ndan Strateji, Program ve Proje Yönetimi alanında doktora derecesine sahiptir.